Whatsapp Whatsapp
Telefon +90 551 241 2590
Her gün : 09:00 - 19:00
İl Sağlık Müdürlüğü Arkası, Mehtap Apt. No:3 Selçuklu / Konya Lazer Epilasyon
bilgi@elifpoliklinigi.com
0332 353 21 58

Lazerle Cilt Uygulamaları

Lazer Epilasyon Sistemleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan 4 çeşit lazer cihaz sistemi mevcuttur.

 1. Alexandrite Lazer Sistemleri
 2. Nd:YAG Lazer Sistemleri
 3. Diyot Lazer Sistemleri
 4. Ruby Lazer Sistemleri

Ülkemizde ve dünyada Ruby azer sistemi oldukça nadir kullanılmaktadır. Diğer sistemler ise uygulama yapılacak kişinin cilt ve kıl tipine göre hekim tarafından belirlenip uygulanmaktadır.

Ortalama ve yaklaşık olarak, Ruby Lazer 694nm, Alexandrite Lazer 770nm, Nd:YAG Lazer 1064nm, Diyot Lazer 800nm dalga boyuna sahiptirler.

Birde lazer sistemi olmayan ancak ülkemizde lazer epilasyon adı altında da kullanılan IPL epilasyon yöntemleri mevcuttur. IPL’in epilasyon amacıyla kullanılması kalıcılık bağlamında verdiği sonuçlar itibariyle saygın hekimler ve FDA tarafından tavsiye edilmemektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Cilt tonu açık veya açığa yakın olan kişiler için uygundur. Ayrıca lazer epilasyon sistemleri arasında seans süresi anlamında en hızlı olan yöntemdir.

Koyu cilt tonuna sahip olmayan ancak koyu renk kıl köklerine sahip olan kişilerde de uygulanabilmektedir. Koyu renk cilt tonuna sahip olan kişilerde kullanılması önerilmemektedir.

Alexandrite Lazer Sisteminin Nd:YAG sistemi ile birlikte kombine ve/veya ayrı ayrı kullanılabildiği cihaz sistemleri mevcuttur.

Nd:YAG Lazer Epilasyon

ND:YAG lazer sisteminde, biri cildin alt tabakalarındaki folikülleri hedef alan, diğeri cilt yüzeyindeki folikülleri hedef alan iki tip lazer ışını kullanılır. Koyu cilt tonları için uygundur.

Polikliniğimizde hem koyu hem de açık cilt tonlarında güvenli uygulama yapabilmek için tasarlanmış Alexandrite ve Nd:YAG lazer sistemlerini bir arada bulunduran FDA onaylı kombine lazer epilasyon cihazları kullanılmaktadır.

Diyot Lazer Epilasyon

Diyot Lazer Epilasyon, diğer lazer sistemlerine göre cildin daha derin tabakasına nüfuz eder. Özellikle koyu renk cilt tipleri için uygulanmaktadır.

Alınan sonuçlar itibariyle açık renk cilt ve kıl tiplerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Lazer Epilasyon Yaptıracak Kişiler İçin Poliklinik Seçimi

Lazer Epilasyon, lisanslı, yetkin hekimler tarafından özenle gerçekleştirilmesi gereken medikal bir uygulamadır.

Yetkin olmayan kişilerin uygulama yapması sonucu ciltte renk bozuklukları, yanık ve yanık izi komplikasyonları ve benzeri istenmeyen sonuçlar görülebilmektedir. Ayrıca çoğunlukla kalıcı sonuç alınamamaktadır.

Bu sebeple Lazer Epilasyon uygulaması Uzman Doktor gözetiminde ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulama lisanslı kliniklerde yaptırılmalıdır. Bu noktada “Poliklinik” ve “Uzman Hekim Gözetiminde” kısımları kesinlikle vurgulanmalıdır.

Ülkemizde birçok güzellik salonu maalesef lisanssız olarak uygulama yapmaktadır.

Poliklinik seçimi yaparken aşağıdaki soruları ilgili kişilere sormanızı tavsiye ederiz.

 1. “Uygulama yapılacak lazer sistemi cilt ve kıl tipime uygun olarak mı seçildi? Neden bu lazer sistemi seçildi?” Polikliniğin bu konudaki bilgisi sağlıklı sonuç almanın temel unsurudur.
 2. “Uygulama yapılacak lazer cihazı Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve FDA onayına sahip mi?” FDA ve Sağlık Bakanlığı onayı olmayan cihazlarda uygulama almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.
 3. “Uygulama öncesi nelere dikkat etmem gerekir?” Polikliniğin bu konudaki bilgisi uygulama konusundaki yetkinliğinin kriterlerindendir.
 4. “Uygulama sonrası nelere dikkat etmem gerekir?” Polikliniğin bu konudaki bilgisi uygulama konusundaki yetkinliğinin kriterlerindendir.
 5. “Uygulama hekim gözetiminde bir ekip tarafından mı yapılacak?” Hekim gözetiminde uygulama yaptırmanız kalıcı sonuç ve güvenlik açısından büyük önem taşır.
 6. “Uygulamaya kaç seans devam etmeliyim?” Uygulama başlangıcında kesin seans sayısı belirtilmesi doğru ve gerçekçi bir yaklaşım değildir.
 7. “Polikliniğiniz kaç seans lazer epilasyon uygulaması yapmıştır?” Cevap en az ‘1000 seans’ olmalıdır. Uygulama tecrübesi başarılı sonucun temel unsurlarındandır.

Lazer Epilasyon Tamamen Güvenli midir?

Lisanslı hekimler tarafından gerçekleştirilen lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği FDA tarafından onaylanmıştır. Enfeksiyon ve bulaşıcı hastalık riski taşımaz. Kanserojen değildir.

Teknolojik anlamda gelişmiş ve onaylı cihazlarla uzman hekimler tarafından yapılan uygulamalar hem daha az acılı olacak, hem de olası geçici kızarıklıklar dışında herhangi bir yan etkiye sebep olmayacaktır.

Kullanılan cihazın etkili bir soğutma sistemine sahip olması ve hekim uzmanlığı bu olası kızarıklıkların hiç ortaya çıkmamasına ya da kısa süreli olmasını sağlayacak etkenlerdendir.

Bir Seans Ne kadar Sürer?

Lazer Epilasyon uygulamasının bir seansı uygulanacak bölgeye bağlı olarak 10 – 90 dakika arası sürmektedir.

Ayrıca uygulamada kullanılan lazer epilasyon cihaz tipi ve teknik özellikleri de seans süresini etkileyen faktörler arasından yer almaktadır.

Alexandrite Lazer Sistemi diğer lazer tiplerine oranlar e kısa sürede uygulanan sistemdir.

Kaç Seans Yaptırmalıyım?

Genel olarak 3 – 8 seans arasında kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Ancak bu aralık özel durumlarda (hormonal bozukluklar v.s) değişebilmektedir. Uygulama başlangıcında kesin seans süresi belirlenmesi doğru ve gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Her bir seans sonrası hekiminiz tarafından kontrol edilmeli ve gerekli görülürse sonraki seans takvimi planlanmalıdır.

Lazer Epilasyon Acılı ve Ağrılı mıdır?

 

Uygulama sırasında hiç acı hissedilmez diye bir ifade kullanmak doğru değildir. Zira acının derecesi uygulamayı yapacak olan kişinin uzmanlığı, uygulama bölgesi ve cihaz özellikleri gibi kriterlere bağlıdır.

Uygulama yaptıran kişiler acıyı genel olarak “hafif yanma hissi” şeklinde tarif ederler.

Lazer Epilasyon Erkekler İçin Uygun mudur?

Evet uygundur ve günümüzde erkekler de kalıcı sonuçlar için Lazer Epilasyon tercih etmektedirler.

Kadınlarda olduğu gibi kişinin cilt ve kıl tipi uzman hekim tarafından incelenmeli ve uygun lazer epilasyon sistemi seçilmelidir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kişinin özel durumlarından kaynaklı dermatolojik sakınca içeren bölgeler ve göz kapakları hariç her bölgeye güvenle uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

Lazer ile etkileşime geçebilecek ilaçlar kullanan kişilere ilaç kullanımı süresince ve ilacın kesilmesinden sonra hekiminiz tarafından belirlenecek süre boyunca kullanılamaz. Ayrıca belirli cilt hastalıklarına sahip kişilere, 1 yaşından küçüklere ve hamilelere uygulanmamalıdır.

Başvurduğunuz hekim uygulama için sakıncalarınızı sorgulamalı ve sizi bu konuda bilgilendirmelidir.

Lazer Epilasyon Öncesi Uyarılar

Lazer Epilasyon uygulaması yapılacak olan bölge üzerinde, en az 10 gün, idealde 20 gün öncesinden ağda, cımbız ve benzeri kıl köklerine zarar veren yöntemler terk edilmelidir.

Ayrıca aynı süre zarfında eğer uygulanıyorsa cilt yüzeyini soyarak yenileyen peeling gibi yöntemlerin de terk edilmesi kesinlikle tavsiye edilir.

Lazer Epilasyon öncesi aşırı güneşe maruz kalmış, bronzlaşmış veya solaryum almış bir ten uygulama sonuçları açısından olumsuz etkenlerdir.

Her ne kadar Long-Pulsed cihazlarla bronz tenlere de uygulama yapılabilse de sonuçların en üst düzeyde başarılı olabilmesi için bronz tene uygulama yapılması tavsiye edilmez.

Uygulama bölgesi en az 24 saat önce traş edilebilir. Bu uyarılar, uygulama öncesinde hekiminiz tarafından size bildirilmelidir.

Lazer Epilasyon Sonrası Uyarılar

Uygulama bölgesi üzerinde 1 hafta süre ile SPF:30 güneş kremi kullanılmalıdır. Uygulama sonrası en az 2 hafta süre ile solaryum alınmamalı ve mümkün olduğunca doğrudan güneşe maruz kalınmamalıdır.

Ayrıca uygulama sonrası ilk hafta cildin tahriş olmamasına özen gösterilmelidir. Güneş kreminin yanı sıra akşam saatleri gibi güneşe maruz kalmadığınız zamanlarda Aloe Vera bazlı kremler kullanılabilir.

Bu uyarılar uygulama sonrasında hekiminiz tarafından size bildirilmelidir. Hekiminizin belirttiği haricinde krem veya yöntemler olabilir. Ancak hekiminize danışmadan hiç bir harici yöntem uygulamanız tavsiye edilmez.

Hormonal Problemlerde Lazer Epilasyon

Aşırı kıllanma, bölgesel asimetrik kıllanma gibi hormonal problemli vakalarda uygulamayı yapacak hekimin endokrinoloji uzmanı ile yapacağı konsültasyon paralelinde Lazer Epilasyon uygulaması tavsiye edilir.

Kullanılan bir ilaç varsa bu ilaçların lazer ışınları ile tepkimeye müsait olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Hormonal tedavi ve lazer epilasyon sonrası, hormonal problemin tekrarlaması durumunda kıllanma olmayacağı gibi bir garanti verilemez.

IPL Nedir?

Epilasyon, cilt lekeleri ve akne tedavilerinde kullanılan, açılımı “Intensed Pulsed Light” olan IPL cihazlar 500 – 1200nm arası ışın demeti kullanırler.

Bir lazer cihazı olmamasına karşın ülkemizde sıklıkla lazer cihazı olarak anılan IPL, epilasyon amacıyla kullanılması ve ışın bazlı çalışması sebebiyle bir kesimce lazer epilasyon cihazı kategorisinde ele alınmıştır.

IPL ve Lazer Arasındaki Farklar

Lazer kategorisinde yer almayan IPL 500 – 1200nm arası tüm dalga boylarında atış yaparken, lazer epilasyon sistemleri tek bir dalga boyu ve faz üzerinde odaklı atış yaparlar.

Lazer teknolojileri ve IPL teknik ayrılıkların yanı sıra hukuki ve ticari mevzuat özelinde de ayrılırlar.

Lazer sistemleri ile alınan sonuçlar kadar spesifik ve kalıcı sonuçlar vermeyen IPL sistemlerinin günümüzde epilasyon amaçlı kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Bir işletmenin lazer epilasyon uygulamasını yasal olarak gerçekleştirebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan izinli olması gerekmektedir. Bakanlık tarafından lisansı verilen işletmelerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasaktır.

Özel Elif Polikliniği, tüm faaliyetlerinde Sağlık Bakanlığı yönergelerini takip eder ve bunu taahhüt eder. Fiyatlar için lütfen iletişim bölümünden bize ulaşınız.