Whatsapp Whatsapp
Telefon +90 551 241 2590
Her gün : 09:00 - 19:00
İl Sağlık Müdürlüğü Arkası, Mehtap Apt. No:3 Selçuklu / Konya Lazer Epilasyon
bilgi@elifpoliklinigi.com
0332 353 21 58

Dolgu (Botoks)

Botoks nedir?

Etken maddesi, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir protein olan Botoks uygulamasında, bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybederek kasılmaya başlayınca üstteki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Bu dönem içinde cilt kendisini toparlama fırsatı bulur.

Kırışıklığın giderilmesinde kullanılan Botoks’un bir diğer uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı farklı rahatsızlıkların giderilmesidir.

Kol altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan aşırı terleme hastalığına karşı Botoks son yıllarda oldukça popüler olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Aşırı terlemenin birçok nedenleri bulunuyor. Bu nedenler arasında, stres, emetikler, insülinler gibi uyaran ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar yer alıyor.

Bazen yapısal olarak da çok fazla terleme gözükebilir. Terlemenin yoğun olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen Botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici bir süre bloke ederek ter üretimini engeller.

Çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonra ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botoksun etkisi genel olarak 6 ile 8 ay sürer. Etkisi geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır.

Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belirli bir süre durdurmak ve bu sayede özellikle yaz aylarından gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir.

Botoks Uygulama Alanları:

  1. Alın bölgesindeki yatay çizgilerde
  2. Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılmasında
  3. İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgilerde
  4. Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetlerinin düzeltilmesinde
  5. Her iki göz yan tarafında yer alan, yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklarda (kaz ayağı çizgileri)
  6. Burun köküne yakın yer alan yatay çizgilerde
  7. Burun ucunun kaldırılmasında