Whatsapp Whatsapp
Telefon +90 551 241 2590
Her gün : 09:00 - 19:00
İl Sağlık Müdürlüğü Arkası, Mehtap Apt. No:3 Selçuklu / Konya Lazer Epilasyon
bilgi@elifpoliklinigi.com
0332 353 21 58

Cilt PRP Tedavisi

Kısa adıyla PRP (Platelet Rich Plasma), platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelmektedir.

Nasıl Elde Edilir?

PRP, bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrfüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma”nın yani PRP’nin yine aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilmesini temel alır.

Uygulama Hangi Yollarla Yapılmaktadır?

PRP uygulamalarının birçoğu RegenLab adıyla bilinen biyoteknoloji firması tarafından üretilmiş uygulama kitleri aracılığıyla hekimler tarafından yapılmaktadır.

Uygulamalarda PRP ile hazırlanmış olan maskeler kullanıldığı gibi mezoterapi ve volüm arttırıcı tedavilerde de PRP kullanılabilmektedir.

PRP Uygulamasının Amacı ve Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamanın yanı sıra saç dökülmesinde tek başına kullanıldığı gibi kullanılan diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek amacıyla da kullanılmaktadır.

En genel tanımı ile estetik tıpta PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde uygulanan Lazer – Peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca dental (diş) implantlarla başlayan uygulama alanları estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi alanlarda hızla yayılmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz alanların dışında daha pek çok alanda PRP başarıyla uygulanmaktadır. Yakın bir gelecekte kronik ağrı tedavisinde, tendon hasarlarında, romatizmal yakınmalarda PRP kullanımına ait çok sayıda bilimsel çalışmanın yayınlanması beklenmektedir.

Plateletler, vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır.

PRP uygulamasının amacı ise, bu hasarlı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olan çok fazla sayıda plateleti verebilmektir. Bu sayede hasarlı dokunun onarımı çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde başlayacak ve sonuç daha hızlı bir şekilde alınacaktır. Zira PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat daha fazladır.

Derinin Gençleşmesi ile Yara İyileşmesi Arasında ki İlişki Nedir?

Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi derinin fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu sebeple derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.

Örneğin; Lazer ve Peeling gibi yöntemlerle derimize limitleri belli, hafif bir hasar verir ve bu hasarı derimizi hızla iyileştirmek için tetikleyici bir güç olarak kullanırız. Bu hasar sonrasında büyüme faktörleri salınır ve iyileşme süreci başlar.

Dermokozmetik ürünler de PRP uygulamasına benzer şekilde derimizi yeniden yapılandırarak maddelerin veya sentetik olarak elde edilmiş büyüme faktörlerinin bir iyileşme süreci başlatmasını sağlar. Ancak derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır. Bu nedenle PRP uygulaması, damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

PRP Bir Kök Hücre Tedavisi midir?

Kök hücre tedavisi bir yaralanma veya hastalığı tedavi etmek amacıyla hasar görmüş olan organa yeni hücrelerin tanıtılması anlamına gelmektedir.

PRP uygulamasında ise, hasarlı dokunun onarımı için onarımı başlatan ve uyaran bir faktör olarak plateletlerden yararlanılmaktadır. Her iki uygulamada bu anlamda birbirinden farklıdır.

PRP Güvenilir Bir Uygulama mıdır?

PRP uygulaması “otolog”dur. Kullanılan plateletler hastadan yani kendisinden alınanlardır. Ayrıca kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır. Yani dışarıdan herhangi bir bulaşma riski yoktur.

Bunun yanı sıra, verilen plateletlerde dışarıdan eklenen hiçbir şey mevcut değildir. Bu sebeplerden dolayı uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir.

Tedavi Süresi Ne Kadardır ve Özel bir Koşul Gerektiriyor mu?

PRP, toplamda yaklaşık olarak 30 dakikalık bir uygulamadır. Kolayca ağrısız ve acısız bir şekilde uygulanmaktadır.

Uygulamada kan alınmasından dolgu veya mezoterapi yada maske uygulamasına kadar olan tüm işlemlerin teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gerekmektedir.

Plateletler bizim kanımızda serbest halde dolaştığına göre eden yaşlanan dokuya kendiğinden gidip bu süreci başlatmıyorlar?

Aslında kan dolaşımı ile dokulara ulaşan plateletler bunu belirli ölçüde yaparlar. Ancak genel olarak yaşlanmakta olan bir bedende bu tetikleme yeterli değildir. Bu sebeple plateletler yoğunlaştırılıp PRP haline getirilir ve yüz, boyun, eller ve diğer alanlar gibi hedeflenen dokulara uygulanır.

PRP’nin Mutlaka Enjekte Edilmesi mi Gerekir?

PRP, mezoterapi veya dolgu yöntemiyle deriye verilebildiği gibi bir maske yardımıyla da uygulanabilmektedir. Ayrıca, PRP’yi özel bir kremin içine karıştırarak uygulamak da mümkündür.