Her gün : 09:00 - 19:00
İl Sağlık Müdürlüğü Arkası, Mehtap Apt. No:3 Selçuklu / Konya Lazer Epilasyon
bilgi@elifpoliklinigi.com
0332 353 21 58
aa

Blog

Özel Elif Polikliniği
Warez Scriptler Hack Forumu
03
Nis

Cilt lekeleri nasıl oluşur? Tedavi protokolleri nelerdr?

Cilt lekeleri, doğuştan (ben, çil, vb.) oluşabileceği gibi sonradan; hamilelik, hormon ilaçları veya güneş hassasiyetine neden olan ilaçların kullanımı, derinin herhangi bir nedenden (akne, egzama, uçuk, yara, kesi) dolayı yapısının bozulması sonrası ve çoğunlukla ultraviyole ışınlarına koruyucusuz maruz kalınması nedenleriyle oluşabilirler.
Gebelik, menopoz, doğum kontrol hapı ve güneş hassasiyetine neden olan ilaçların kullanımı vb nedenlerle oluşan kahverengi lekeler melasma (gebelik maskesi) olarak tanımlanır.
Özellikle beyaz tenlilerde güneşle aşırı temasla veya güneş yanığı sonrası omuz ve sırt bölgesinde kahverengi tonlarında, küçük çaplı, çok sayıda güneş lekesi (lentigo) oluşabilir. 40 yaş sonrası el üstü, ön kol ve yüzde görülen açık koyu kahverengi lekeler lentigo (yaşlılık lekeleri) olarak nitelendirilir.
Kızıl saçlı, beyaz tenli kişilerde çocukluktan başlayan, güneş gören bölgelerde ortaya çıkan küçük kahverengi lekeler ise genelde ailesel geçişlidir ve çil olarak isimlendirilir. Bunun dışında 30 yaş sonrası hem kadın hem erkeklerde eşit oranda, yüz ve vücutta görülen açık- koyu kahverengi bazıları düz bazıları üzeri pütürlü yaşlılık lekeleri olarak tanı konulan lekeler mevcuttur.

Tedavinin başlangıcında çoğunlukla çeşitli asitler içeren kremler kullanılır. Genellikle gece ve leke üzerine kullanılan leke açıcı ürünlere rağmen klinik yanıtın sağlanamadığı durumlarda değişik peeling uygulamaları tedaviye eklenebilir. Kimyasal peeling ile leke açıcı ürünlerin birlikte kullanılması tedavide daha etkindir. Peeling öncesi hastanın değerlendirilmesinde cilt analiz cihazında wood ışığı incelemesi ile pigmentasyon derinliğinin ( yüzeyel-derin-miks) saptanması bize hastanın bu tedaviden ne ölçüde fayda görebileceği hakkında fikir verir. Yine işlem öncesinde derinin uygun şekilde hazırlanması ve peeling sonrası işlemlerin titizlikle yapılması önemlidir.

Kimyasal peelingler üst derinin yenilenmesini hızlandırarak leke maddesinin üst deriden atılmasını sağlar. Böylece lekelerde açılma gerçekleşir. Kimyasal peeling; deriye kimyasal solüsyon (meyve asitleri, TCA, glikolik asit, salisilik asit) sürülerek, derinin üst tabakasını soyup deriyi iyileştirme ve düzeltme amacı ile kullanılmaktadır.

Leke mezoterapisi bir diğer tedavi yöntemidir. Mezoterapi; sorunlu olan bölgeyi tedavi etmek amacıyla çeşitli ilaçların derinin orta tabakasına verilmesi işlemidir. Leke mezoterapisinde de, ince çaplı iğneler ile leke açıcı ilaçlardan oluşan kokteyl, lekenin içine belli aralıklarla uygulanmaktadır. Lekeli bölgeye direkt ilaç uygulanması etraf dokuya zarar vermeden sadece lekeyi tedavi etmemizi sağlar. Aynı zamanda derinin üst kısmına etkisi olmadığı için yaz aylarında da rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

Leke maskesi; birçok leke probleminde kullanılabilen bir enzim peeling yöntemidir. Kitler şeklindedir ve iki formu bulunur. Yüzeysel lekeler için daha hafif olan formu, daha derin ve yoğun lekeler için biraz daha soyucu etkisi yüksek olan kitleri mevcuttur. Deride bulunan melanin miktarının azalmasına yardımcı olur, pigmentasyonun baskılanmasında rol alır, ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılar. Tek seanslık uygulamadır. Hastanın cilt analizi yapıldıktan sonra hangi kitin uygulanacağına karar verilir. Kit içerisindeki temizleyici özel solüsyonu ile cilt hazırlandıktan sonra maske tüm yüze veya boyun, dekolte, karın, el ve bacaklardaki lekelerin üzerine uygulanır. Hastanın cilt tipi, lekenin tanısı, süresine göre ciltte tutulur. Ve daha sonra kolay uygulanan devam protokollerini hasta evde uygulamaya devam eder. Leke tedavisinin yanı sıra cildin yenilenmesini, ince çizgilerin açılmasını ve gözeneklerin küçülmesini de sağlar.

PRP, “Platelet Rich Plasma-trombosit (platelet) yönünden zenginleştirilmiş plazma ” demektir. PRP yönteminde, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan büyüme faktörlerine sahip trombositler elde edilmektedir ve bu elde edilen trombositten zengin serum deri altına küçük iğneler ile verilmektedir. Leke tedavilerine PRP eklenmesi tedavi sonuçlarının daha iyi ve kalıcı olmasını sağlar.

Mikro iğneli Fraksiyonel Radyofrekans(Altın iğne); ucunda kişiye özel kullanılan 25 tane altın iğnenin bulunduğu ve bunlara radyofrekans enerjisi veren bir cihazdır. Leke problemi olan cilt bölgesine uygulandığında iğne darbeleri ve radyofrekans enerjisi sayesinde oluşan ısı etkisiyle melanosit hücrelerinin melanin pigmenti üreten uzantıları hasar görür. Böylece melanin pigmenti üretimi verilebilen hasar derecesinde durur. Aynı zamanda oluşan ısı etkisiyle işlem yapılan bölgede metabolik aktivasyonu artırmak ve hasarlı cilt kendini onarırken leke görüntüsünü veren kümelenmiş melanin pigmentlerinini dışarı atılması hedeflenir.

Lazer tedavileri; genel olarak lentigolar (yaşlılık lekeleri), efelidler (çiller) , dermal melanositozlar (derin yerleşimli, doğuştan gelen lekeler) çeşitli lazer tedavileri ile tamamen veya belirgin düzeyde kaybolur.
Tedavide bir diğer ayrıntı; leke oluşumunda en büyük etken güneş olduğu için, tedavinin başarısında ve elde edilen sonucun devamlılığının sağlanmasında güneşten korunma önlemleri son derece önemlidir. Hastalarımızın cilt tipine ve yapısına uygun güneş koruyucuları hem yaz hem kış aylarında düzenli olarak kullanmaya, yaz aylarında ter ve su ile temasla koruyucuların etkinliğinin azalması nedeniyle 3-4 saatte bir tekrarlamaya, güneşin yeryüzüne dik olarak geldiği saatlerde (10-16) güneşe maruz kalmamaya çok özen göstermeleri gerekmektedir. Bu önlemlerin yanı sıra leke tedavisinde hastanın sabırlı olması gerekmektedir çünkü leke oluşum mekanizmasını bir kerede baskılamak mümkün değildir. Uzun bir zamana yayılan, birçok tedavi yönteminin bir arada kullanıldığı ve her bir tedavi yönteminin farklı mekanizmalarla etkili olduğunu düşünecek olursak leke tedavisinin ne kadar zor bir süreç olduğunu anlayabiliriz.

Leave a Reply