Çalışma Saatleri: 8.00-17.00 Pzt-Cum
Randeveu ve İletişim Hattı 0332 353 21 56

Akne Tedavisi

Akne Nedir?

Birçok kişi tarafından sivilce olarak anılan Akne (acne vulgaris), genel olarak yüz, sırt ve göğüs bölgesinde görülen ve en sık rastlanan cilt problemidir.

Aknenin en çok görüldüğü dönem ergenlik dönemidir. Ancak ergenlik sonrası dönemlerde de çevresel koşullar ve beslenme alışkanlıkları doğrultusunda ortaya çıkabilmektedir. Hatta bir çok vakada ergenlik döneminde aknenin kökeni, cilt tabakasındaki kıl kökleri ve yağ bezleridir. Dışarı atılamayan yağ molekülleri, bakteriyel etkenlerle beraber akne vakalarına sebep olmaktadır.

Akne – Sivilce Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Hemen hemen her insanın hayatının bir döneminde maruz kaldığı akne problemi bir çok faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler arasında; genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları, aşırı sigara ve alkol tüketimi şiddetli olmayan akne vakalarında büyük etkendir.

Halk arasında bilindiği gibi yağlı yeme alışkanlıkları akne oluşumu ile pozitif korelasyon göstermemektedir. Hatta oldukça yağlı bir besin olan saf çikolatanın akne oluşumuna negatif (cilt sağlığı için pozitif) etkiler sağladığını kanıtlayan klinik çalışmalar mevcut.

Akne ve Akne İzi Tedavisi

Çoğu kişi aknenin kendisinden ziyade iyileşme sonrası kalan izlerden şikayet eder. Bu sebeple en ideal çözüm akne iyileşmesinin bir Dermatolog hekim gözetiminde bilinçli ve kontrollü bir şekilde sağlanmasıdır.

Akne izi gibi problemlerin ortaya çıkmaması için en temel unsur, akne tedavisinin hekim gözetiminde doğru bir şekilde yürütülmesidir. Ayrıca günümüzde son derece gelişmiş olan lazer teknolojileri ile akne izi tedavilerinde kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Fraksiyonel lazerler, kremler, ilaçlar, akne odaklı cilt bakımları ve peeling yöntemleri akne ve akne izi tedavisinde tek başına ve kombine biçimde kullanılabilmektedir.

Son yıllarda uygulanan özellikle Fraksiyonel CO2 (Karbondioksit) lazerle karbon peeling yöntemi akne ve akne izi tedavisinde olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Akne ve akne izi tedavisinde sağlıklı sonuç alabilmek için tedavi sürecini, hekim gözetiminde ve direktifleri doğrultusunda yönetmek en temel gerekliliktir.