Her gün : 09:00 - 19:00
İl Sağlık Müdürlüğü Arkası, Mehtap Apt. No:3 Selçuklu / Konya Lazer Epilasyon
bilgi@elifpoliklinigi.com
0332 353 21 58
aa

Blog

Özel Elif Polikliniği
Warez Scriptler Hack Forumu
Kilo Verme Yöntemleri
31
Ağu

Kilo Verme Programı

Teknolojinin gelişmesi; birçok faydasıyla birlikte gıda ürünlerinin çeşitliliği ve cazipliğini de beraberinde getirmiştir. İnsanlar; bu çeşitli gıdaların cazibesiyle de daha fazla sağlıksız gıda tüketmeye ve daha az hareket etmeye başlayınca, kilo sorunlarını doğurmuştur. Bu sorunlar ise sağlıklı beslenme yöntemlerini geliştirmiştir. Kişi bünyesine veya toplumlara özgü gıdalarla, dengeli beslenme yönünde birçok kilo verme metodu oluşturulmuştur.

Her toplumun kendine özgü ve geleneksel bir beslenme alışkanlığı vardır. Bizim ülkemizde de ekmek ve unlu mamüller başta olmak üzere, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, sebze ve meyve gibi gıdalar arasından yeni sağlıklı beslenme alternatifleri geliştirilmiştir. Geliştirilen beslenme alternatiflerinin en iyi ve etkili olanı ise kendi ülke mutfağımıza özgü besinleri bir başkasıyla değiştirerek en iyi kilo verme yöntemi oluşturulmuştur.

Türk Usulü Sağlıklı Beslenme

Ekmek tüketiminde, kepekli ve tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir. Ekmek yemek istenmiyorsa; 1 dilim ekmeğin eşdeğerinde olan 2 kaşık bulgur pilavının tüketilmesi tavsiye ediliyor. Süt ve süt ürünleri beslenmenin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Kilolu veya normal fizikli her insanın mutlaka tüketmesi gereken besinler arasındadır.

Gün içerisinde mutlaka 4 köfte büyüklüğünde et ve et ürünü tüketmeliyiz. Et sevmeyen veya yemekten sıkılanlar için besin eşdeğeri aynı olan sebzeler özellikle de kuru baklagiller tercih edilebilir. Ayrıca her gün bu besinlere takviye olarak mutlaka 1 adet yumurta tüketilmelidir.

Günlük 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Bunlardan; 2 porsiyonu sebzelere, 3 porsiyonu ise meyvelere ayrılmalıdır. Gün içerisinde; koyu sarı renkli sebzeler (havuç-patates vb.), koyu yeşil sebzeler (ıspanak-pazı vb.), nişastalı olan (bezelye-patates vb.) sebzelerin de bir arada yenilmesi öneriliyor.

Türk Usulü En İyi Kilo Verme Yöntemi

Tamamen kendi topraklarımızda üretilen ve yetiştirilen besinlerle oluşturulmuş olan diyet listesi; hem obezite kaynaklı rahatsızlıkların azaltılmasında hem de istediğiniz fiziki görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Kahvaltı:

2 dilim tam buğday/kepek ekmeği
1 dilim az yağlı peynir veya lor peyniri
1 adet haşlanmış yumurta
5 tane tuzsuz zeytin ya da 2 tane ceviz içi
Mevsim sebzeleri (Söğüş olarak yenilecek)
Açık ve şekersiz bir bardak çay veya ılık su

Ara Öğün Menüsü 1:
1 porsiyon mevsim meyvesi, armut

Öğle Yemeği:
1 porsiyon ızgara tavuklu salata (yağsız olmalı)
1 dilim ekmek 1 bardak ayran

Ara Öğün Menüsü 2:
1 porsiyon taze meyve ya da 3 adet kuru kayısı
Yarım çay bardağı leblebi
5 adet fındık

Akşam Yemeği:
1 kepçe ezogelin çorbası
1 dilim tam buğday/kepek ekmeği
1 porsiyon zeytinyağlı bulgurlu semizotu yemeği
Yağsız mevsim salatası

Ara Öğün Menüsü 3:
1 bardak kefir 10 adet çilek
Temin etmesi kolay olan ve damat zevkimize de yabancı olmayan gıda maddeleriyle sağlıklı beslenme ve kilo vermeyi bir arada barındıran bu diyetin 3. haftası spora başlanması uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply