Her gün : 09:00 - 19:00
İl Sağlık Müdürlüğü Arkası, Mehtap Apt. No:3 Selçuklu / Konya Lazer Epilasyon
bilgi@elifpoliklinigi.com
0332 353 21 58
aa

Diyetisyen

Warez Scriptler Hack Forumu

Beslenme, insanların büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken birer birey olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli besinleri tüketmeleridir. Yanlış ya da fazla besin tüketmek vücudun gereksinim duyduğundan fazla enerjiyi yağ olarak depolamasına neden olurken, yetersiz beslenmek vücut dokularında deformasyona ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

Elif Polikliniği Diyetisyen Hizmetleri

Gebelik Döneminde Beslenme

Bebeğin beyin gelişimi ve sağlığı açısından gebelikte beslenme çok önemlidir. Gebelik döneminde gebe kadının enerji ve besin öğeleri ihtiyacı artmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme annede; kansızlık, tansiyon problemleri vücutta ödem, yorgunluk, diş kayıplarına neden olurken bebekler de ise ölü doğum, erken doğum, fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine yol açabilir.

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde annenin gereksinimlerini karşılamak ve anne sütünün bileşim yeterliliği için beslenme dikkat edilmesi gereken bir konudur. Süt miktarının kalitesini; annenin tükettiği besinlerin çeşit ve miktarı, annenin vücut depo düzeyi ve annenin psikolojik durumu belirler.

Okul Çağı Çocuklarda Beslenme

Çocukların beslenme alışkanlıklarının geliştiği fiziksel, bilişsel ve sosyal büyüme gösterdikleri bu dönem sağlıklı yaşamın temellerinin atıldığı önemli bir dönemdir. Sağlıklı, yeterli ve doğru beslenmek çocuğun başarısını da etkiler.

Ergenlik Döneminde Beslenme

Ergenlik döneminde beslenme büyüme ve gelişmenin sürdürülmesi ve sağlığın korunması için gereklidir.  Bu dönemde beslenme yeterli ve dengeli olarak sağlanamazsa ileri ki dönemlerde bazı kronik rahatsızlıkların(kalp ve damar rahatsızlıkları, osteoporoz, obezite, hiperlipidemi, vb.) ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlılık döneminde özel bir beslenme gerekliliği vardır. Beslenme programları planlanırken; beslenmeye etki edebilecek yan faktörlerin düşünülmesi, enerji ve besin öğelerinin yeterli miktarda alınması yaşlı insanların sahip olduğu hastalıklara göre uygun diyet hazırlanmalıdır.

Sporcu Beslenmesi

Sporcuların enerji ve besin öğesi gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dalları açısından farklılık gösterir. Her sporcunun enerji gereksinimi farklıdır. Her spor dalında terle kaybolan sıvı kaybını yerine koyulması amaçlanır.