Her gün : 09:00 - 19:00
İl Sağlık Müdürlüğü Arkası, Mehtap Apt. No:3 Selçuklu / Konya Lazer Epilasyon
bilgi@elifpoliklinigi.com
0332 353 21 58
aa

Blog

Özel Elif Polikliniği
Warez Scriptler Hack Forumu
Diyet Nasıl Yapılır?
17
Ağu

Diyet Nasıl Yapılır?

Kilo sorunu olan birçok kimse, diyet yapmaya karar verse de bir türlü başlayamaz ya da diyet programına tam uyamaz. Hatta sıkılıp yarıda da bırakabilir veya hızlı diyet önerilerini uygulasa da sabit bir kiloda kalmayıp istediği sonuca da bir türlü ulaşamaz. Bu durumların yaşanmaması için diyete başlayacak kişi; günlük yaşamını aksatmayan, zorlanmayacağı bir diyet programıyla; ancak beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kilo vermeyi başarabilir.

Kilo Vermeye Motive Eden Diyet Önerileri

Yüksek Hedef Belirlememek ve Olumsuz Düşünmemek: Diyete başlamadan önce kaç kiloya düşmek istediğinizi belirleyin.”1 ayda 10 vermeliyim, ben zayıflayamam, kilo versem de geri alırım ” gibi varsayımlar; strese, cesaretin yitirilmesine neden olacağından hem olumlu hem de gerçekçi düşünülmelidir.

Diyete Başladığınızda Devamlı Tartılmayınız: Sağlıklı bir şekilde yapılan diyetle haftalık 1-1.5 kilo verilebilir. Diyete başlayınca sık sık tartılmak ve hemen kilo vermeyi düşünmek hayal kırıklığına, moral bozukluğuna ve diyeti bırakmanıza yol açar. Diyete başladığınızda en fazla haftada 1 kez ve sabahları aç karna tartılmalısınız.

Öğün Haricinde Yemek Yeme Hissine Kapılınca Açlığınızı Sorgulayın: Bazılarımız sıkıldığında, mutsuz ya da mutlu olduğunda veya sinirlendiğinde yemek yemek ister. Bu durumlardaki duygu yoğunluklarında açlık hissi tekrar sorgulanmalıdır. Eğer mutlaka bir şeyler yemesi gerektiğini düşünen ve açlık hissedenler, mevsimine göre kalorisiz çiğ sebzeleri veya yoğurdu tercih edebilirler.

Tüm Öğünlerde Yediğiniz Besinleri Not Alın: Diyette tüketilen besinler, not edilirse kendi kendinizi kontrol etme şansınız olur. Öğünlerde hata yapmışsanız görebilirsiniz. En önemlisi de diyet listesine harfiyen uyulduğu halde 1. hafta sonunda hiç kilo verilmemişse ya da çok az verilmişse diyetisyene başvurup değişiklik yapabilirsiniz.

İş Yerinizdeki Çekmecenizi Tekrar Düzenleyin: Diyet öncesinde, iş yeri çekmecesinde bulundurduğumuz yüksek kalorili atıştırmalıkları kaldırarak yerine leblebi, kuru meyve, galeta gibi yiyecekler bulundurun.

Uyku Saatlerinizi Düzenleyin: Az uyku, gün içerisinde açlığı düzenleyen hormon seviyesinde değişime neden olup iştahınızın açılmasına sebep olur.
Alışveriş Listesi Yapmadan Markete Gitmeyin: Alışveriş listesi olmadan markete giderseniz, işlenmiş gıdaların ve abur cuburların reyonundan dayanamayıp alışveriş yapabilir ve diyetin hedefinden sapabilirsiniz.

Öğünlerde Küçük Ebatlı Tabaklar Kullanın: 22 cm ebatlı tabaklar kullanmak ideal olsa da çocuk yemek tabaklarını bile yemek yerken kullanabilirsiniz.
Pişirdiğiniz Yemeği Servis Ettikten Sonra Dolaba Kaldırın: Yemeğe oturmadan önce, pişen yemekten yiyeceğiniz kadarını alıp kalan kısmını gözden uzaklaştırmak, diyeti bozmamanıza yardımcı olabilir.

Leave a Reply